Революція 1905 року примусила царизм переглянути своє відношення до робітників та селян. Столипінська аграрна реформа дала поштовх до підприємництва на селі .З’являються багаті господарства ,в яких вже є від 18 до 50 десятин землі , є худоба , знаряддя праці, зерно. Село зростає. Згідно перепису 1916 року в селі нараховується 140 дворів і проживає 427 чоловіків та 370 жінок. Всього 797 жителів.
В адміністративному відношенні село входить в Майновську (зараз це с. Новогеоргіївка) волость Ананьївського повіту Херсонської губернії.
Після лютневої революції 1917 року наприкінці квітня до села прибув загін Одеської Ради робітничих депутатів. Було скликано сходку жителів, створено сільський комітет і комісію по розподілу панської землі.
На другий день, після Жовтневої революції в м. Петрограді, в селі відбувся мітинг селян і залізничників. До комісії по розділу панської землі увійшли : К. Фоменко. П. Синиця. Г.Стратулат та інші.
Але Радянська влада проіснувала не довго. З березня 1918 року в селі, змінюючи один одного побували війська Центральної Ради, австро-німецькі війська, війська Денікіна. Створюється партизанський загін під керівництвом П. Сороки. Влітку його загін захопив на станції вагон зі зброєю і вступив до складу Балтського корпусу, який в лютому 1919 року розпочав боротьбу з 3-м корпусом С.Петлюри.
В серпні 1919 року в село вступають денікінці.
В жовтні 1919 року білогвардійський загін Солтира почав контролювати залізницю Балта-Жеребкове і згодом був розгромлений партизанськими загонами і частинами 45 –ї дивізії під командуванням І. Якіра. Але Радянська влада в селі не завжди користувалась довірою народу. Сприяли цьому політика «воєнного комунізму», уміла агітація білогвардійців. В березні 1920 року в м. Ананьєві і під м. Балтою побували війська Тютюнника, який розчарувався в Радянській владі. В зв’язку з цими подіями через село Жеребкове проїхали війська Котовського Г.І., які направлялись до станції Балта для знищення військ Тютюнника, а потім на польський фронт.
В другій половині 1920-го року життя селян починає ставати спокійним.
В квітні 1921 року в село завезли динамомашину, стовпи і 1-го травня в день міжнародної солідарності трудящих на вулицях села з’явилось світло.
В 1925 році в Одеській області і в Молдавській Республіці починають складати списки куркулів. В селі Жеребкове до списків потрапляють не лише заможні односельці, а й «середняки». Поряд з розкуркуленням проводяться арешти невинних людей.
Серед постраждалих –Лінюк Г.І., якого арештували в 1927 році і засудили на 25 років.
В 1927 році був розкуркулений Піскун.
Так як в селі проживало багато представників польської національності, саме їх найбільше зачепили репресії. Серед постраждалих бригадир колгоспу імені Кірова Завалевський .
На початку 30-х років репресовано Азілевича М.І. , К.С.Ворону, родину Гончаренків.
В цей час створюється комсомольська організація села. В 1931 році в селі існує 5 колгоспів.
З приходом до влади більшовиків розпочалась хвиля атеїзму. Дійшла вона і до с. Жеребкове. В 1932 році закривається Іоано-Богословська церква, яка проіснувала 116 років. Поряд із церквою закривається сільське кладовище (зараз це шкільне подвір’я).
В грудні 1934 року на місці церкви з її ж каміння була збудована середня школа №1.
В жовтні 1925 року згідно постанови Ради народних комісарів Молдавської Республіки від 19.09.1925 року на території села створюється Молдавська сільськогосподарська дослідна станція. Свою роботу вона організовує на місці поміщицького маєтку.
Мета наукових працівників-виявити найбільш урожайні сорти сільськогосподарських культур .В довоєнний період станція розгорнула велику дослідно-селекційну роботу по вирощуванню кукурудзи і обслуговувала не тільки Молдавію, а й Одеську та Вінницьку області. В 1939році в зв’язку з зміною кордонів Молдови Ананьївський район відійшов до складу Одеської області і дослідна станція отримала назву – Жеребківська науково-дослідна станція землеробства. Вчені за великі досягнення в розвитку сільського господарства в 1940 і 1941 роках стали учасниками Всесоюзної сільськогосподарської виставки в м. Москві.
На дослідній станції почав працювати клуб, де влаштовували концерти, демонструвались кінофільми.
|