Історія села починається з кінця 18 століття. Ледве закінчилася російсько-турецька війна в Бессарабських степах і на Чорноморському узбережжі, як по розпорядженню імператриці Катерини ІІ від 1792 року почалось освоєння земель півдня України.
На півночі майбутньої Одеської області поряд з державними поселеннями з’являються приватні. Правитель Катеринославського намісництва генерал-майор Каховський доручив польському шляхтичу Івану Андрійовичу Жеребко освоїти 4500 десятин землі, яка знаходилась в Тираспільському повіті на кордоні з «казенними» поселеннями Гольма, Познанка, Ясиновка, Байтали.
На власні кошти на відведені землі І.А.Жеребко на протязі майже чотирьох років перевозить туди своїх родичів, селян – всього близько 70-ти сімей селян і понад 20 сімей шляхтичів.
Головне помістя, як було згадано в скарзі І.А.Жеребко на ім’я губернатора Новоросійського краю Еммануїла Рішельє, було закладено в 1794 році в верхів’ї мальовничого яру, якому дали ім’я Стримба (з польської мови –джерело ). По схилам яру текло багато джерел. Цей маєток одразу почав носити ім’я його засновника пана Жеребко – Жеребкове.
Силами селян уже в 1798 році був насаджений ліс, а сам яр ретельно вивчений і перегороджений греблею, яка дала для помістя чудовий ставок. Навколо ставка насаджено багато дерев, рослинність.
Після відвідування Софіївського парку І.А. Жеребко вирішив закласти міні-парк в своєму маєтку. Для цього були всі умови: Два ставки – верхній та нижній, які сполучалися невеличким джерелом.
Парк було поділено на ділянки гарними алеями , вздовж яких стояли лавки для відпочинку, було багато квітів.
В північній частині, біля панського будинку побудовано басейн, який зберігся і до нині. Насаджується багато різноманітних дерев, кущів жасмину .Довгий час парк зберігав свою красу .В південно-західній частині було розміщено танцювальний майданчик для молоді села. Сьогодні парк втратив минулу красу і привабливість.
Через велику наявність в поселенні води – риється багато криниць, створюються місця для водопою худоби.
В 1806 році в селі вже нараховується 175 дворів і проживає 350 жителів. В цей час відбувається остаточне закріпачення селян. В результаті цього багато жителів було переселено до с. Михайлівки та інших сіл.
Село починає розростатись. В архівах Херсонської духовної консисторії згадується про дозвіл, виданий в червні 1810 року жеребківській общині на побудову кам’яної церкви. За 6 років будівництво завершилось і в 1816 році при освяченні церква отримала ім’я Іоана Богослова .
В 1859 році в селі вже проживає 781 житель, кількість дворів налічує 112.
Продовження читайте в наступних новинах.
|